|
FALL 2014 WYSL Awards Dinner
And the award goes to...

Here are the end of season dinner the awards for;

Divisional Champions

ASPHALT GREEN WAVE GIRLS B13-2 G14-3      
CHAPPAQUA G11-3        
DE PORTIVO YONKERS B12-2(9V9)        
EASTCHESTER B12-2 B13-3 G11-5 G13-1  
FC BRIARCLIFF B11-6 B12-3      
FC SOMERS B11-1 B12-1 B14-3    
FC TRANSYLVANIA G14-1        
GOTHAM GIRLS FC G12-3(9V9)        
GREENBURGH UTD G12-2(9V9)        
HARRISON B11-7        
JOHN JAY B12-3(9V9)        
MAMARONECK B12-4 B14-1 G11-6    
MANHATTAN B14-2        
MUNAY OSSINING SA G11-4 G13-3      
NEW ROCHELLE B11-3 B11-4 B11-8 B13-5 G13-2
PLEASANTVILLE B11-5 G11-2      
PORT CHESTER B13-1 G12-1      
RIVERDALE G12-5        
RIVERTOWNS UTD (ADFH) G12-3(9V9) G14-2      
RYE B11-2        
RYE BROOK B12-4 G12-4      
SCARSDALE B12-1(9V9) B14-5 G11-1 G12-1(9V9)  
WESTSIDE SOCCER B13-4 B14-4      
WHITE PLAINS B13-3 B13-6 G11-2    
YONKERS UNITED RUSH G13-4 G14-4      
GUESTS          
YORKTOWN B13-3 G12-2      
MANHATTAN KICKERS G13-5        
           
*RED COLOR=DBL GOAL WINNERS        

Sporting Divisional Winners (patches 1st and 2nd place)

ASPHALT GREEN WAVE GIRLS

B10-G

       

BRONX

B12-3(9V9)

       

CHAPPAQUA

B9-O

B10-O

G12-2

G14-1

 

EASTCHESTER

B9-R

G10-B

G10-S

   

EDGEMONT SC

B9-S

B10-M

G12-3

G13-3

 

FC BRIARCLIFF

G10-O

       

FC SOMERS

B9-W

B10-S

G9-O

   

FC TRANSYLVANIA

B9-B

G10-G

G14-3

   

GOTHAM GIRLS FC

G11-4

       

GREENBURGH UTD

B12-1

       

HARRISON

G11-5

G11-6

G13-1

   

JOHN JAY

B12-1(9V9)

G9-B

G12-3(9V9)

   

LARCHMONT

B12-2

       

MAMARONECK

B10-B

B10-0

B10-T

B11-2

B11-7

MANHATTAN

B8-R

B8-W

B10-W

B11-4

G8-R

MT. PLEASANT

G10-M

       

MUNAY OSSINING SA

B12-3

       

NEW ROCHELLE

B11-3

BJV-2

G11-2

G12-5

 

NEW YORK FUSION SC

B11-1

B13-2

B14-2

   

NEW YORK RUSH PATRIOTS

G8-W

G9-R

G9-W

   

NORTH SALEM SC

B13-5

B14-3

G10-P

G13-5

 

PELHAM

B14-5

G12-1(9V9)

G12-2(9V9)

   

PLEASANTVILLE

G11-2

       

PORT CHESTER

B13-3

BJV-1

     

RIVERDALE

G12-5

       

RIVERTOWNS UTD (ADFH)

B12-4

B14-4

G9-G

G13-4

G14-2

RYE

B11-5

G10-R

G11-1

GJV-1

 

RYE BROOK

B10-P

B11-6

     

SCARSDALE

B11-8

B12-1(9V9)

B12-2(9V9)

B13-4

B13-6

WESTSIDE SOCCER

G9-B

G11-3

     

YONKERS UNITED RUSH

B8-B

B9-G

B9-P

B10-R

G9-S

GUESTS

         

YORKTOWN

BJV-2

       

* RED COLOR=DOUBLE GOAL WINNER

       

 

Sporting Teams of Year Award (out of over 700 WYSL teams):

G11-2     Pleasantville Road Runners

G14-2     Rivertowns Utd Go1 Eagles

Coach of the Year:

Coach Johnathan Sanchez of the B 2000 Munay Boys Coach of the Year  
Coach James Large for u-9 girls Mammaroneck  Girls Coach of the Year